تبلیغات

سایت مرحع ترول فارسی

دنیای عکس و اطلاعات اتومبیل - ایرودینامیک چیست؟

ایرودینامیک چیست؟

پنجشنبه 16 شهریور 1391 02:31 ب.ظ

نویسنده : رضا رادی

ایرودینامیک علمی است که حرکت نسبی هوا و اشیا را بررسی میکند.
بادبادک چگونه به هوا میرود؟گلایدر چگونه بدون موتور در هوا سر میخورد؟یک هواپیمای جمبوجت با وزن350000 کیلوگرم چگونه در هوا به پرواز در میآید؟ایرودینامیک علمی است که به این سوال ها پاسخ میدهد.

سطح بالای بال هواپیما انحنا دارد اما این انحنا در سطح زیری کمتر است.این شکل را ایرفویل مینامند.وقتی هواپیما به حرکت در می آیدهوایی که از سطح بالایی بال میگذرد باید مسافت بیشتری را طی کند و به همین دلیل لازم است سرعت بیشتری داشته باشد.بر اساس یک قانون علمی به نام اصل برنولی فشار هوا با افزایش سرعت جریان هوا کاهش میابد. به این ترتیب چون در سطح بالایی بال هواپیما فشار هوا کمتر میشود بر بال نیروی رو به بالایی را وارد می کند.این نیروی رو به بالا را ((برا)) می نامند.هر چه سرعت هواپیما بیشتر شود مقدار برا نیز افزایش میابد.

اما نیروی بازدارنده ای نیز بر هواپیما اثر میکند که همان مقاومت هواست.مقاومت هوا را ((پسا)) مینامند.پسا نیز با بالا رفتن سرعت هواپیما بیشتر میشود.در طراحی هواپیما های تیز پرواز نیروی پسا یکی از مشکلات اصلی است.زیرا این نیروی مقام زودتر از افزایش سرعت هواپیما بالا میرود.برای کاستن پسا باید تمام قطعات هواپیما که با هوا در تماس هستند را دوکی شکل بسازند این شکل به راحتی به هوا اجازه ی عبور میدهد و از مقدار مقاومت آن میکاهد.

هوا پیماها و اتوموبیلها و قطارها همه با بدنه های صاف و انحنا دار ساخته میشوند تا پسا را کاهش دهند.هنگام طراحی این وسایل آنها را در تونل باد آزمایش میکنند.در این تونل پنکه های قوی باد را به روی مدل می وزانند. اگر تونل را با دود مخلوط کنند طراحان میتوانند چگونگی جریان هوا را در اطراف مدل مشاهده کنند.با ایجاد اصلاحات و تنظیمات لازم میتوانند به کارا ترین شکل ایرودینامیک دست یابند.


آزمایش ایروینامیک بادود نیسان جی تی آر در تونل باددیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -